Określenie „pod namiotem” może odnosić się zarówno do wypraw trekkingowych w trudnych warunkach, jak i do odpoczynku na polu namiotowym z dostępem do wszelkich dogodności. Niezależnie od tego dokąd się wybieramy, podczas przygotowań, musimy zadbać o wiele kwestii, tak by zapewnić sobie odpoczynek w jak najlepszych warunkach. Jaki zatem namiot 4-osobowy wybrać, by uniknąć przykrych niespodzianek?
CO WARTO WIEDZIEĆ?
Do kluczowych cech na jakie powinniśmy zwrócić uwagę należy waga oraz poziom komfortu. Dla osób planujących wypoczynek w jednym miejscu – stacjonarnie, mniej istotny będzie pierwszy parametr. Waga namiotu przy takim sposobie biwakowania nie jest tak ważna jak wygoda, którą jest nam w stanie zagwarantować. Z kolei osoby, które planują przemieszczać się wraz z obozowiskiem, z pewnością docenią niską wagę namiotu. W tym wypadku każdy gram mniej jest niemal na wagę złota.
Namiot 4-osobowy, to wariant, który oferuje stosunkowo dużo miejsca, a jednocześnie nie będzie znacząco ciążyć w bagażu. Oczywiście, taki model różni się od namiotów wyprawowych, przede wszystkim wagą. „Czteroosobówki” przez wzgląd na prezentowane właściwości, plasują się pomiędzy lekkimi namiotami wyprawowymi, a dużymi namiotami rodzinnymi. Zależnie od potrzeb podróżników, producenci tworzą namioty, które stanowią coraz bardziej precyzyjne odpowiedzi na potrzeby podróżników. Niektóre modele są nieco cięższe, ale oferują praktyczne rozwiązania, inne – dzięki niskiej wadze – są bardzo mobilne.
NAMIOT WYPRAWOWY
Nawet namiot 4-osobowy może sprawdzić się podczas trekkingu. Wędrówka w większej grupie umożliwia odpowiednie rozdysponowanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych namiotu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nawet transport ważącego sporo kilogramów modelu nie będzie stanowić większej trudności, a pokonywanie nawet bardzo dużych odległości stanie się łatwe. Warto jednak wybrać taki namiot wyprawowy, który będzie ważył stosunkowo niewiele, a zaoferuje nam tyle samo możliwośći, co model o standardowych parametrach. Oto kilka naszych propozycji:Geos 4 (Brunner)
To niewielkich rozmiarów igloo sprawdzi się idealnie podczas pieszych wędrówek. Namiot jest nieprzemakalny – wodoodporność tropiku wynosi aż 3000 mm słupa wody na m²! Stelaż wykonany z włókna szklanego sprawia, że model ten jest bardzo lekki. Dzięki niskiej wadze namiot rozkłada się bardzo szybko i bez komplikacji, a co za tym idzie, również bez niepotrzebnych nerwów.Cortes 4 (Coleman)
Namioty Coleman to gwarancja jakości i najlepszych rozwiązań, poprzedzonych latami doświadczeń. Co zatem sprawia, że model Cortes 4 powinien dołączyć do naszego sprzętu wyprawowego? Przede wszystkim stosunkowo niska waga i praktyczne rozwiązania, których jest bez liku. Można do nich zaliczyć przedsionek, który posiada aż dwa wejścia i oferuje dużą powierzchnię użytkową. Powłoka namiotu natomiast, cechuje się wysoką oddychalnością, dlatego to wybór idealny na biwaki organizowane latem.Cloud 4 (Outwell)
O marce Outwell wspominaliśmy już wielokrotnie – to marka, której produkty są w stanie sprostać potrzebom nawet najbardziej wymagających podróżników. Co prawda model Cloud 4 posiada tylko jedno wejście, ale oferuje bardzo przestronne wnętrze, w którym bez problemu pomieszczą się 4 osoby. Dodatkowo ten namiot 4-osobowy został zaopatrzony w odblaskowe linki naciągowe, które będą widoczne nawet po zmroku, a tym samym zminimalizują ryzyko potknięć i ewentualnych kontuzji.
NAMIOT BIWAKOWY
Namiot 4-osobowy to model, który jest najbardziej popularny wśród miłośników wypoczynku na łonie natury o charakterze stacjonarnym. Taki model, staje się wtedy elementem obozowiska, w którym spędzimy kolejne dni. Z tego powodu, powinien posiadać jak najwięcej cech usprawniających odpoczynek w warunkach polowych. Można do nich zaliczyć chociażby wysokość, która umożliwi sprawne poruszanie się nawet w pozycji wyprostowanej. Wybraliśmy trzy najlepsze modele:Da Gama 4 (Coleman)
Na korzyść tego modelu przemawia nie tylko marka, ale przede wszystkim przestrzeń użytkową jaką nam oferuje – obszerny przedsionek i sypialnia dzielona na dwie części oraz aż 2 metry wysokości! W przedsionku można bez problemu ustawić stolik, krzesło składane i kuchenkę turystyczną. To również miejsce, w którym można spędzić czas podczas niepogody. Ponadto, sypialnia została zaopatrzona w moskitierę, która skutecznie ochroni nas przed nieproszonymi gośćmi w postaci komarów, meszek i kleszczy. Dlatego namiot Coleman to niemal synonim wygody podczas biwaku. Ridgeline 4 Plus (Coleman)
Atutem modelu Ridgeline jest rozdzielna przestrzeń sypialniana – to już nie jedna sypialnia podzielona na pół, ale dwie oddzielne komory, które zagwarantują odrobinę prywatności. To wybór idealny dla osób podróżujących z dziećmi, w towarzystwie mieszanym lub po prostu kiedy w podróż wybieramy się dwiema parami. Wspólna przestrzeń, którą można okreslić mianem salono-jadalni, to miejsce w którym przygotujemy i zjemy smaczny posiłek. Co więcej namiot oferuje również wysokość optymalną do poruszania się w pozycji całkowicie wyprostowanej! Model Riddgeline 4 został także zaopatrzony w system ułatwiający proces rozbijania obozu – Easy Set Up. Dzięki niemu unikniemy zbędnych konfliktów i kłótni, które często pojawiają się na tym etapie.Galaxy 400 (Easy Camp)
To model nieco niższy od wcześniej wymienionych. Jednak do jego głównych atutów należy jego rozplanowanie. Przedsionek posiada dwa wejścia – jedno od frontu, drugie z boku. Co daje nam takie rozwiązanie? Przede wszystkim ochronę podczas wietrznej pogody – wtedy można otworzyć jedynie boczne wejście, dzięki czemu przednia ścianka namiotu stanie się skuteczną ochrona przed wiatrem. Namiot został również zaopatrzony w przyciemnianą sypialnię, która sprawdzi się, kiedy w słoneczny dzień będziemy chcieli urządzić sobie małą siestę.
O CZYM JESZCZE MUSIMY PAMIĘTAĆ?
Niezależnie od przeznaczenia, wybierając namiot 4-osobowy, powinniśmy stawiać na jak najwyższą jakość. W przypadku sprzętu turystycznego, który nawet na krótki czas ma nam zastąpić dom, musimy upewnić się, że będzie on niezawodny, nawet niesprzyjających warunkach. Pozwoli nam to na uniknięcie jakichkolwiek niemiłych niespodzianek.