To nieodzowny element wyposażenia każdego turysty, nie tylko tego uprawiającego długodystansowe wycieczki piesze. Kije trekkingowe cieszą się coraz większą popularnością i najczęściej można je spotkać na szlakach górskich. Niektórym mogłoby się wydawać, że to kolejny, mało przydatny gadżet. Jest to bardzo mylne przekonanie. Dlaczego? W poniższym artykule wyjaśniamy co przemawia za kupnem kijków oraz radzimy na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedniego model.
DLACZEGO KIJE TREKKINGOWE POWINNY ZNALEŹĆ SIĘ W TWOIM EKWIPUNKU?
Stosowanie kijków trekkingowych wiąże się z wieloma korzyściami, przede wszystkim związanymi ze zdrowiem. Wyprawa w góry często zmusza nas, to poruszania się po szlakach wraz z całym naszym dobytkiem zapakowanym w plecak. Waga tego bagażu w połączeniu z intensywnym marszem, sprawia że cały nasz organizm zmuszony jest do ciężkiej pracy. Obciążone zostają nie tylko mięśnie, ale również stawy, które podczas takiego wysiłku mogą być narażone na urazy i kontuzje. To właśnie w tym momencie do akcji wkraczają kije trekkingowe! Ich zadaniem jest odciążenie newralgicznych części ciała – bioder, kolan, ale również pleców, a co za tym idzie odczuwalnie ułatwiają poruszanie się po stromych i nierównych szlakach.
ALUMINIUM CZY WŁÓKNO WĘGLOWE – KTÓRY MATERIAŁ WYBRAĆ?
Bardzo istotną kwestią podczas wybierania kijków idealnych jest podjęcie decyzji dotyczącej materiału z jakiego mają być wykonane. Obecnie na rynku sprzętu turystycznego dostępne są dwa typy – aluminiowe i wykonane z włókna węglowego. Oba materiały mają swoje zalety, ale również wady. Największym atutem – bardzo atrakcyjnym dla podróżników – włókna węglowego, jest jego niezwykle niska waga. Materiał ten charakteryzuje się również wysoką twardością i sztywnością włókien, co z kolei negatywnie wpływa na jego trwałość, skutkiem czego jest on stosunkowo kruchy i podatny na pęknięcia.
Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku aluminium, które co prawda nie jest aż tak lekkie jak włókno węglowe, ale jego waga jest stosunkowo niska. Jednak największą zaletą tego metalu (zależnie od zastosowanego stopu) jest elastyczność, która sprawia że kijki aluminiowe mogą ulec lekkiemu odkształceniu ale znacznie trudniej jest je całkowicie złamać, zatem posłużą przez zdecydowanie więcej sezonów.
JAKĄ KONSTRUKCJĘ KIJKÓW TREKKINGOWYCH WYBRAĆ?
Nie każda trasa (nawet w górach) będzie wymagać od nas dodatkowego wsparcia w postaci kijków. Wtedy, dla większej wygody, konieczne może okazać się przytroczenie kijków do plecaka. Z tego powodu, podczas dokonywania wyboru, powinniśmy zwrócić uwagę na to jakie wymiary mają kijki trekkingowe po złożeniu. Wpływ na ten parametr ma konstrukcja, która zależnie od naszych preferencji może dzielić się na 2, 3, a nawet 4 segmenty.
Jeżeli zależny nam na ograniczeniu czynności związanych z regulacją kijków, to powinniśmy się zdecydować na model z dwoma segmentami. Rozwiązanie to posiada jedną wadę – wymiary, które utrudniają transport. W przypadku kijków trekkingowych zaopatrzonych w trzy i cztery segmenty sprawa już wygląda zdecydowanie inaczej. Co prawda czas, który musimy przeznaczyć na montaż ulega wydłużeniu, ale zyskujemy za to na komforcie podczas transportu. Jednym z najnowszych rozwiązań, które pojawiły się na rynku niedawno, są kijki trekkingowe zaopatrzone w linkę, która spaja poszczególne segmenty. Są znacznie lżejsze od standardowych modeli, ale kosztem ograniczenia możliwości regulacji i wzrostu ceny.
KTÓRY SYSTEM REGULACJI BĘDZIE NAJLEPSZY?
Ten z pozoru błahy element konstrukcyjny kijków trekkingowych, jeżeli będzie nieodpowiednio dobrany, może okazać się zmorą podczas podróży. Bardzo dużą popularnością cieszy się rozporowy system regulacji, inaczej określany również jako wewnętrzny system blokowania, którego obsługa jest niezwykle intuicyjna. Montaż polega na skręceniu poszczególnych segmentów, co z kolei uruchamia blokadę utrzymującą kijki we właściwej pozycji. Minusem takiego rozwiązania jest jego wrażliwość na czynniki zewnętrzne i z czasem system ten traci swoje właściwości. Dlatego kijki trekkingowe z wewnętrznym systemem regulacji sprawdzą się raczej podczas letnich wypraw.
Alternatywą jest zewnętrzny system blokowania, na którego budowę składają się proste w obsłudze dźwignie. Ich konstrukcja umożliwia skuteczną obsługę, bez względu na panujące warunki atmosferyczne oraz pozwala na sprawne usunięcie zabrudzeń, a tym samym niweluje ryzyko zablokowania kijków. Dzięki temu to rozwiązanie doskonale sprawdza się chociażby zimą.
GROTY WIDIOWE A GROTY STALOWE – KTÓRE ROZWIĄZANIE WYBRAĆ?
Jednym z ważniejszych aspektów podczas dobierania kijków trekkingowych jest dobór odpowiednich grotów. Jeżeli wybieramy się w góry to bezwzględnie nasz wybór powinien paść na końcówki widiowe, czyli takie które zostały wykonane z węglika spiekanego stosowanego również przy produkcji wierteł. Materiał ten cechuje się trwałością i wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, co sprawia że kije trekkingowe zaopatrzone w takie groty będą niezawodne przez wiele sezonów. Alternatywnym i nieco tańszym rozwiązaniem są końcówki stalowe, które niestety są podatne na czynniki zewnętrzne. Tym samym, już po jednym sezonie, mogą się okazać na tyle starte by nadawać się jedynie do wymiany. Kije trekkingowe muszą być jak najbardziej wytrzymałe, by sprostać trudnym terenom i zwiększonemu obciążeniu, np. podczas poruszania się po skalistej nawierzchni.
KOMFORT PODCZAS TREKKINGU
Za komfort podczas przemierzania szlaków odpowiedzialna jest rękojeść, która powinna być zaprojektowana w taki sposób, by jak najlepiej leżeć w dłoni. Dbałość o ten szczegół może okazać się niezbędna podczas przemierzania dłuższych, wielogodzinnych tras. Ważną kwestią jest materiał, z którego wykonany będzie uchwyt – to on w dużej mierze będzie odpowiadać za właściwą amortyzację chwytu. Wygodny i pewny chwyt, to również zwiększenie bezpieczeństwa i zniwelowanie ryzyka wyślizgnięcia się kijka z dłoni.
Obecnie na rynku spotkać się można z trzema typami rączek: gumowe, korkowe, piankowe. Uchwyty gumowe charakteryzują się dobra przyczepnością niezależnie od tego czy mamy założone rękawice, czy nie. Materiał piankowy przekłada się na nieco niższą wagę, a jego cechą charakterystyczną jest zdolność pochłaniania wilgoci. Piankowa rączka jest również miękka i przyjemna w dotyku co korzystnie wpływa na komfort użytkowania. Podobne cechy posiada korek, jednak jego głównym atutem jest bazowanie na surowcu pochodzenia naturalnego, a tym samym mniej szkodliwego dla środowiska.
Jeżeli mowa już o uchwytach, to warto wspomnieć także o regulowanym pasku, który zapobiega wysunięciu się kija z dłoni i jego zgubieniu. Ponadto, w wielu przypadkach, może stanowić dodatkowe zabezpieczenie podczas transportu.
O CZYM JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ?
Mając na uwadze jak najwyższy komfort, który jest szczególnie istotny podczas wymagającego trekkingu, producenci do swojej oferty wprowadzają kijki trekkingowego zaopatrzone w system amortyzacji. Jego zasadniczym zadaniem jest zwiększenie odciążenia stawów (zwłaszcza nadgarstków), np. podczas energicznego wbijania kija w grunt. Działanie tego systemu polega na pochłanianiu drgań powstających w zetknięciu z twardym i nierównym podłożem, jednak jego obecność wiąże się ze zwiększeniem wagi bagażu.
CO ZATEM WYBRAĆ?
Na początku powinniśmy określić nasze potrzeby, wymagania oraz budżet jaki planujemy przeznaczyć na zakup kijków trekkingowych. Osoby, które planują trekking w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, powinny zastanowić się nad wyborem kijków z zewnętrznym system blokowania. Natomiast osoby preferujące lekkie podejścia i podróżowanie latem, mogą zainwestować z nieco tańsze modele zaopatrzone w wewnętrzny system blokowania. Niezależnie od tego gdzie i kiedy mamy zamiar wyruszyć w podróż, na pierwszym miejscu powinniśmy postawić wygodę i odpowiednie dopasowanie do naszych upodobań.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o doborze długości kijów trekkinowych, to zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat.