Najważniejszym elementem każdego biwaku jest odpowiednio dobrany namiot. Nasz wybór powinien uwzględniać takie kwestie jak charakter wyprawy i liczba osób w niej uczestniczących. Zakupiliśmy już odpowiedni namiot, ale co dalej? Jak dobrać poszczególne elementy naszego wyposażenia, by wyjazd można było zaliczyć do udanych? Oto lista, która ułatwi proces przygotowań do biwaku.
ŚPIWÓR
Zagadnienie to spędza sen z powiek wielu podróżników. Jeżeli chcemy wybrać model, który spełni wszystkie nasze oczekiwania, to musimy pamiętać o wielu kwestiach. Spanie pod namiotem wymaga od nas szczególnego przygotowania zwłaszcza pod kątem termoizolacji. Noce, nawet latem, bywają bardzo chłodne, a nieodpowiednio dobrany sprzęt może doprowadzić do wychłodzenia. W przypadku śpiwora, kluczową rolę odgrywa jego wypełnienie, które może być syntetyczne lub naturalne.
Oba rozwiązania cechują bardzo dobre parametry wpływające korzystnie na termoizolację. Jednak pomimo rozwoju technologii, niekwestionowanym liderem pod względem ochrony przed chłodem, nadal pozostaje naturalny puch (zarówno kaczy, jak i gęsi). Za jego skutecznością stoi struktura pierza, tworząca kieszenie powietrzne hamujące wnikanie chłodu i uwalnianie ciepła generowanego przez organizm ludzki. Z tego powodu śpiwór puchowy, to idealny wybór na wyprawę pod namiot w chłodniejszej porze roku. Z kolei lekki śpiwór to model, który w pełni sprawdzi się na biwaku latem.
WKŁADKA DO ŚPIWORA
Ten niepozorny gadżet może nas uratować, w sytuacji gdy okaże się, że wybrany przez nas śpiwór nie będzie w stanie sprostać nagłemu spadkowi temperatury. Czasami bywa tak, że jednej nocy temperatura jest wystarczająco wysoka, do tego aby przespać ją w spokoju, a następnej spada tak drastycznie, że zmuszeni jesteśmy do założenia kilku warstw. Zadaniem, jakie posiada wkładka do śpiwora, jest podwyższenie poziomu termicznego komfortu. Najlepsze modele są w stanie zwiększyć ciepłotę śpiwora nawet o 15°C! Jeżeli nie chcemy inwestować pieniędzy w kolejny śpiwór, to możemy właśnie wyposażyć się w taką wkładkę.
CZOŁÓWKA
To gadżet niemal obowiązkowy w ekwipunku każdego podróżnika. Jeżeli jej jeszcze nie masz, to jak najszybciej powinieneś uzupełnić ten brak! Co nam da obecność czołówki? Do jej głównych atutów, należą wolne ręce podczas wykonywania różnych czynności. Gwarantuje to regulowana opaska, która utrzymuje latarkę czołową na głowie. W zależności od wybranego modelu do dyspozycji możemy mieć kilka trybów świecenia. Przy wyborze tego gadżetu warto zwrócić uwagę na moc światła, określanej za pomocą lumenów. Wartość na poziomie 40 lumenów umożliwia wykonywanie podstawowych czynności, takich jak montaż linek namiotowych.
WYGODA W NAMIOCIE
Za ten aspekt podczas noclegu w namiocie odpowiedzialne jest podłoże. Wiele osób – zwłaszcza początkujących – bagatelizuje tę kwestię, co skutkuje niewyspaniem i zmęczeniem. Aby uniknąć takiego scenariusza, w naszym ekwipunku, powinna znaleźć się również mata do spania.
Karimata – jest już klasykiem w tej dziedzinie. Do jej głównych atutów należy prosta konstrukcja, niska waga oraz atrakcyjna cena. Za wszystkie te walory odpowiedzialny jest materiał, z którego wykonywane są karimaty. Do ich produkcji wykorzystywane są pianki (najczęściej EVA), cechujące się wysokim stopniem amortyzacji. Natomiast pęcherzyki powietrza, zamknięte w takiej strukturze, przekładają się na stopień termoizolacji. Wiele modeli posiada również dodatkową warstwę w postaci metalicznej folii, która wspomaga efekt izolacji termicznej. Karimata do spania to wybór bardzo praktyczny i jednocześnie tani.
Mata samopompująca – to innowacyjna mata do spania, która gwarantuje sen na najwyższym poziomie komfortu. Jej tajemnicą jest sprężysta pianka, która po rozwinięciu zasysa powietrze do wnętrze pokrowca, w którym jest zamknięta. Jedyne co musimy jeszcze zrobić, to wykonanie kilku wdmuchnięć, które dadzą pełne naprężenie. Konstrukcja i struktura maty samopompującej przekładają się nie tylko na wysoki poziom amortyzacji, ale również na termoizolację.
POWERBANK I PANEL SOLARNY
Podróże, zarówno te małe, jak i te duże, wiążą się z tym, że nie zawsze będziemy mieli dostęp do stałego źródła prądu. Możliwość szybkiego naładowania sprzętu elektronicznego, może okazać się szczególnie ważna podczas wypraw w bardziej odludne rejony. Nawet jeżeli wybieramy się na biwak w celu odcięcia się od cywilizacji, warto żebyśmy mieli przy sobie telefon, chociażby ze względów bezpieczeństwa. Jego nieodzownym towarzyszem jest powerbank, który zawsze powinien znajdować się w naszym ekwipunku. Przy dłuższych wyprawach jedno naładowanie może nie wystarczyć. Jeżeli wybieramy się w podróż pod namiotem na tydzień, dwa i więcej, to warto rozważyć zakup panelu solarnego. Nie jest to mały wydatek, ale zagwarantuje on nam całkowitą niezależność i z pewnością przyda się podczas kolejnych wojaży.
PALNIK GAZOWY
To bardzo fajny gadżet, który będzie stanowić źródło ciepłych posiłków i napojów, nawet jeżeli wybieramy się w trudny teren. Zaliczyliśmy go do kategorii “gadżety” ze względu na niewielkie wymiary jakie osiągają niektóre modele. Palniki gazowe posiadają podpory, na których stawiane są garnki, menażki i metalowe kubki, a które po zakończeniu gotowania mogą zostać złożone, dzięki czemu osiągają kompaktowe wymiary. Za sprawą niskiej wagi, obecność takiego elementu w naszym bagażu będzie niemal niezauważalna. Jedyne czego potrzebujemy, by móc w pełni cieszyć się jego możliwościami, to kartusz gazowy.