Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a ty nie wyobrażasz sobie sezonu bez grillowania? Największą zagwostką mogą się okazać wymiary grilla, który nie może być zbyt duży i ciężki, tak by można było go zabrać również na planowany wyjazd. Jak zatem dokonać odpowiedniego wyboru? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chcemy zabrać gilla ze sobą w plener? Oto kilka cennych rad, które pomogą wam wybrać grill turystyczny spełniający wszystkie wasze oczekiwania.
WIELKOŚĆ GRILLA
Grill turystyczny, który chcemy zabrać ze sobą na wakacyjny wypoczynek, powinien posiadać możliwie niewielkie wymiary, by zajmować jak najmniej miejsca w bagażu. Wielkość grilla turystycznego uzależniona jest również od liczby uczestników grillowania. Najmniejsze, łatwe w transporcie modele sprawdzą się przy 2-3 osobach. W przypadku większej ilości osób będziemy musieli zainwestować w grill o większych rozmiarach.
PRAKTYCZNOŚĆ I FUNKCJONALNOŚĆ
Jednym z ważniejszych kryteriów, o których nie powinniśmy zapominać przy wyborze grilla turystycznego, jest praktyczność i funkcjonalność. Aspekty te znacząco wpłyną na komfort użytkowania w warunkach polowych.
Bardzo dużą popularnością cieszą się grille jednorazowe – dostępne w supermarketach, czy na stacjach benzynowych. Są one co prawda bardzo tanie, ale i nieekonomiczne, a przygotowanie na nich mięsa czy kiełbasek w odpowiedni sposób graniczy niestety z cudem. Grill jednorazowy będzie zdecydowanie tańszy i bardzo lekki, a po jego użyciu nie trzeba niczego sprzątać.
Niewielkie wymiary, w przypadku większej liczby osób uczestniczących w grillowaniu, stanowią również znaczącą wadę. Przy silniejszych podmuchach wiatru taki grill może się przewrócić, a nasz posiłek wyląduje na ziemi. Dlatego, przy dłuższych wyjazdach lub kiedy planujemy kilka wypadów grillowych w sezonie, takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Wtedy też warto zainwestować w lepszej jakości grill turystyczny na kilka sezonów.
Współcześni producenci oferują grille turystyczne wykorzystujące nowoczesne rozwiązania i innowacyjne konstrukcje, które umożliwiają złożenie do niewielkich rozmiarów oraz łatwy transport.
TURYSTYCZNY GRILL WĘGLOWY
To klasyczne już rozwiązanie, przez lata zyskało rzeszę fanów, którzy cenią je za dostępność i wyjątkowy smak. Wszyscy zapewne kojarzą tego rodzaju grille z trzema nogami oraz okrągłym rusztem – to najprostszy i bardzo powszechny typ. Wiele osób kojarzy je również z rozsypującym się i brudzącym brykietem, którego rozpalenie sprawia często wiele trudności. Te mankamenty często stają się wręcz niezauważalne w obliczu charakterystycznego smaku i aromatu grillowanych potraw. Współczesny rynek oferuje wiele praktycznych rozwiązań takich jak chociażby pokrywy, które utrzymują odpowiednią temperaturę wewnątrz i ograniczają wydzielanie się dymu.Czy tego chcemy czy nie, niezależnie od modelu, wydzielający się dym wnika w ubrania i włosy pozostawiając charakterystyczny zapach oraz podrażnia oczy, powodując łzawienie. Badania wykonywane przez ostatnie lata udowodniły również, że dym wydzielany przez spalający się węgiel jest bardzo szkodliwy dla naszego organizmu.
Grill węglowy | |
ZALETY | WADY |
– powszechny dostęp do brykietu – łatwy transport – wyjątkowy smak potraw | – dymienie – rozsypujący się i brudzący węgiel – problematyczne czyszczenie – długi czas rozpalania |
JAPOŃSKIE ROZWIĄZANIA – GWARANCJA ZDROWIA I SMAKU
W poszukiwaniu odpowiedzi na problemy związane ze stosowaniem klasycznych grillów węglowych, producenci coraz częściej sięgają po znacznie starsze rozwiązania wywodzące się z kultury azjatyckiej. Jednym z nich jest Hibachi – znana od około 200 lat japońska metoda przyrządzania potraw. Nazwa ta pochodzi od urządzenia służącego do gotowania, na którego budowę składa się obszerna metalowa powierzchnia i znajdujący się pod nią węglowy system grzewczy. W Kraju Kwitnącej Wiśni funkcjonuje niezliczona liczba restauracji specjalizujących się w takim sposobie przyrządzania posiłków. Hibachi to nie tylko smaczny posiłek, ale również niezapomniane kulinarne doświadczenie.
TURYSTYCZNY GRILL GAZOWY
Współcześni producenci rezygnują jednak z systemu grzewczego na węgiel, na rzecz nowoczesnej technologii, która jako paliwo wykorzystujące gaz. W ten sposób rynek sprzętu outdoorowego został zasilony przez grille gazowe, które cieszą sie ciągle rosnącą popularnością. Jedną z głównych korzyści płynących z używania gilla gazowego jest prostota obsługi oraz walor zdrowotny wynikający z wykluczenia węgle, którego spalanie powoduje wydzielanie się szkodliwych substancji.
Żywność przyrządzana na grillu w typie hibachi wyróżnia się wyjątkowymi walorami smakowymi. Uzyskanie takiego efektu możliwe jest za sprawą powierzchni, która szybko rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur, co jest szczególnie ważne podczas przygotowywania mięsa. Wysoka temperatura natychmiast ścina białko na powierzchni mięsa, które niejako zamyka je i tym samym zatrzymuje soki odpowiedzialne za smak.
Jednym z głównych liderów w produkcji tego typu modeli jest Campingaz. Grille turystyczne marki Campingaz wykorzystują wspomniane już rozwiązanie pochodzące z Japonii. Grille z serii Plancha, umożliwiają grillownie w niemal każdych warunkach – nie straszny jest im wiatr, a rozgrzanie do odpowiedniej temperatury zachodzi błyskawicznie. Jedyne czego potrzebujemy to butla gazowa, która charakteryzuje się również bardzo dobrą wydajnością. Samo grillowanie można rozpocząć niemal natychmiast od uruchomienia palnika. Ponadto, grill gazowy nie wymaga problematycznego sprzątania popiołu. Do utrzymania go w czystości wystarczy jedynie płyn i wilgotna ścierka do przetarcia powierzchni.
Grill gazowy | |
ZALETY | WADY |
– krótki czas rozgrzewania – prostota użytkowania – łatwe czyszczenie – walory zdrowotne – idealny do smażenia mięsa | – ograniczony dostęp do butli gazowych – waga |